Смолигівська громада
Луцький район, Волинська область

Стежками району: яскравий Смолигів заряджають сонячними батареями

Смолигівська сільрада стала однією з найперших на Волині, яка увійшла до сільської ОТГ, і нині селяни на чолі з багаторічним керівником осучаснюють та розвивають населені пункти об’єднаної громади.

Район.Луцьк продовжує розповідати про різні куточки Луцького району. Ми уже побували в селах ВеселеСадівРадомишль,Чаруків,Романів. Цього разу завітали до центру Смолигівської сільської ОТГ, яку утворили 2015 року шляхом об'єднання Смолигівської та Хорохоринської сільських рад.

До об’єднаної територіальної громади входить шість населених пунктів: Дубичанське, Сарнівка, Хорохорин, Барвінок, Михайлівка та адміністративний центр – село Смолигів, куди ми і відправилися.

 

 

 

ДОРОГОЮ В СЕЛО

До села можна дістатися місцевою маршруткою, яка курсує чотири рази в день, або рейсовими автобусами, що прямують по володимирській трасі. На свою біду, ми обрали другий варіант. Як виявилося, до основних об’єктів інфраструктури треба йти близько двох кілометрів по «післяснігопадовій» дорозі.

На перший погляд, Смолигів – звичайнісіньке волинське село. По обидва боки центральної вулиці – хати, а позаду, через дорогу – склади славнозвісного заводу «Nestlé». Втім, якщо пройти трохи далі вулицею, помічаємо цікаву особливість – на контрасті з сільськими хатинами – новенькі сонячні батареї, які встановили вздовж дороги.

 

 

 

Користуючись нагодою, вирішили розпитати про село у місцевої жительки, яка показувала дорогу. Жінка розповіла, що після об’єднання у селах ОТГ поки помітні лише покращення. Мовляв, голова ОТГ дбає про громаду, щоразу щось ремонтують, оновлюють.

«Садочок у нас дуже гарний. Сьогодні якраз мають приїжджати представники об’єднаних громад з інших областей, щоб перейняти досвід. А минулого року на нашій вулиці поставили сонячні батареї», – вказала жителька на «сонячні» стовпи вздовж вулиці.

Чому обрали сонячні батареї, а не традиційне освітлення, як у селах справляються з основними проблемами та на що звертають увагу в першу чергу при розподілі бюджету вирішили дізнатися в голови Смолигівської сільської об’єднаної територіальної громади Галини Прус.

Адмінспоруда колишньої Смолигівської сільради, а нині ОТГ, розташована у так званому центрі села. Хоча фактично «центр» тут знаходиться укінці населеного пункту, майже на межі із сусіднім селом Сарнівка. Навпроти адмінспоруди – дерев’яна церква.

Місцеві розповідають, що Свято-Миколаївський храм збудували ще у 18 столітті. Нині – це пам’ятка архаїчного типу дерев'яних волинських церков.

 

 

 

«СКУЛ ЛАЙФ»

Школа в Смолигові з’явилася значно пізніше. У 1910 році шкільну будівлю перевезли із села Михайлівка, у 1948 році побудували початкову школу, а 1981 року відкрили нову сучасну будівлю загальноосвітнього закладу. За цей час, каже голова сільської ОТГ Галина Прус, будівля уже «зносилася» і потребує ремонту. Втім, спершу вирішили відремонтувати школу в селі Хорохорин, яка перебувала в гіршому стані.

«У нас є дві школи – у Смолигові та в Хорохорині. Цього року на розвиток інфраструктури виділили два мільйони гривень з держбюджету. Їх витратили на перекриття даху та утеплення в хорохоринській школі та перекриття даху. Окрім того, у нас було перевиконання власного бюджету, за рахунок чого зробили ремонт старостату в Хорохорині. Цього року плануємо перекриття даху і в смолигівській школі», – зазначила Галина Прус.

Натомість місцевий дитсадок «Казка» слугує зразком для інших сільських громад. Будівлю спорудили у 2015 році, використовуючи сучасні технології. Нині тут виховують 40 дітей.

 

Смолигівська школа

Смолигівська школа


ДНЗ Казка

ДНЗ Казка


Подвір'я дитсадка

Подвір'я дитсадка

 

 

НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ РЯТУЮТЬ СВІТЛО

Послуговуючись новітніми технологіями, збудували у селі не лише садочок. У 2015 році сільська громада виграла грант спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Тож в лютому 2016 року на центральній вулиці Смолигова встановили систему освітлення на сонячних батареях. Загальна вартість системи – 427 тисяч 896 гривень, з них 320 тисяч 700 гривень виділили у рамках гранту, решта – кошти місцевого бюджету та зібрані громадською організацією.

«На усіх вулицях було світло, а в нас не було. От поставили батареї, добре стало, але виключаються вони зарано», – розповідає один із жителів села.

Натомість голова сільської ОТГ наголошує, що при теперішніх цінах на електроенергію, за рахунок сонячних батарей, вдається значно економити.

 

 

 

«Минулого року більше п’яти мільйонів отримали власних надходжень. Загальний бюджет – 11 мільйонів гривень, разом із субвенціями», – каже Галина Прус.

Основними джерелами надходження до бюджету сільської ОТГ є податок з доходів, земельний податок та орендна плата. Найбільше коштів до казни сплачує один із приватних підприємців та представники фірми «Nestlé», фабрика яких розташована на території сільської ОТГ.

Крім того, на території об'єднаної територіальної громади є вільні земельні ділянки, які можна використовувати як інвестиційні майданчики. Проте, за словами Галини Прус, наразі пропозицій щодо їхнього використання ще не було.

Загалом, як жителі, так і голова ОТГ, сходяться на думці, що об’єднання громад сприяло і надалі сприятиме розвитку громад. Адже відтепер селяни можуть керувати бюджетом та вирішувати власні проблеми самостійно.

 

Адмінспоруда у Смолигові

Адмінспоруда у Смолигові


Відділення зв'язку

Відділення зв'язку

 

 

 


На території Смолигова протікає річка Серна

На території Смолигова протікає річка Серна

 

 

 

 


Тверде покриття в Смолигові зробили у 2010 році за власний кошт, проте дорогу не асфальтували

Тверде покриття в Смолигові зробили у 2010 році за власний кошт, проте дорогу не асфальтували

 

 

 

 

 

 

 

 

Оксана ВЛАСЮК

 

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу lutsk.rayon@gmail.com« повернутися до списку новин